Τετάρτη 3 Οκτωβρίου 2012

Καθάρισε ο Ολλανδός

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκανε ουσιαστικά συντήρηση δυνάμεων στον αγώνα με την Κλουζ και με δύο γκολ του φοβερού Φαν Πέρσι ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ που διαμορφώθηκε από τη μοναδική ευκαιρία μέχρι εκείνη τη στιγμή των Ρουμάνων και πήρε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς στη δεύτερη αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ. Ο Παντελής Καπετάνος άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους αλλά ο Ρόμπιν Φαν Πέρσι και ο Γουέιν Ρούνεϊ με δύο γκολ και δύο ασίστ αντίστοιχα, έφεραν τους «κόκκινους διαβόλους» στην κορυφή του ομίλου. Ο Παντελής Καπετάνος έβαλε φωτιά στο «Κωνσταντίν Ραντουλέσκου» στο 14ο λεπτό, όταν μετά από καταπληκτική μπαλιά του Μπαστός, ο Σουτζού υποδέχθηκε την μπάλα και έκανε την παράλληλη σέντρα από τα δεξιά, βρίσκοντας τον Έλληνα επιθετικό που ξεμαρκαρίστηκε κάνοντας πολύ καλή κίνηση και άνοιξε το σκορ με ωραίο πλασέ. Η απάντηση των "κόκκινων διαβόλων" ήρθε 15 λεπτά αργότερα με τον Φαν Πέρσι να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά και να κρεμάει τον Φελγκέιρας, μετά από εκτέλεση φάουλ του Ρούνεϊ. Με νέα συνεργασία Ρούνεϊ-Φαν Πέρσι, η ομάδα του Σερ Άλεξ Φέργκιουσον έφτασε στο 2-1 στο 49ο λεπτό. Ο Άγγλος φορ έβγαλε πολύ ωραία σέντρα και ο Ολλανδός στράικερ έπιασε το πλασέ στην κίνηση δίνοντας το προβάδισμα στη Γιουνάιτεντ. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο 21χρονος Σκοτ Γούτον έκανε το ντεμπούτο του με τη φανέλα της πρώτης ομάδας των "μπέμπηδων" μπαίνοντας ως αλλαγή στο 79ο λεπτό στη θέση του Τζόνι Έβανς.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΚΛΟΥΖ: Φελγκέιρας, Πίντο, Σέπσι, Καντού, Ράντα, Καμόρα, Μουρεσάν, Μπαστός, Καπετάνος (61' Μπιελάνοβιτς), Σουγκού (24' Λουίς Αλμπέρτο), Αγκιρεγκαράι (80' Νισοάρα).
ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Ράφαελ, Εβρά, Φέρντιναντ, Άντερσον, Κλέβερλι, Φλέτσερ, Ρούνεϊ, Φαν Πέρσι, Τσιτσαρίτο (83' Γουέλμπεκ), Έβανς (79' Γούτον)