Σάββατο 25 Αυγούστου 2012

Πήρε μπρος ! (video)

Με τον Ρόμπιν Φαν Πέρσι και τον Σίντζι Καγκάβα να «ανοίγουν λογαριασμό» με τη φανέλα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ,οι "κόκκινοι διάβολοι" πήραν την πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα νικώντας με 3-2 την μαχητική Φούλαμ στο "Θέατρο των Ονείρων". Ο Ρόμπιν Φαν Πέρσι ξεκίνησε βασικός αυτή τη φορά και δεν χρειάστηκε ιδιαίτερο χρόνο να το... κολλήσει. Μπορεί ο Ντάμιεν Νταφ να έβαλε μπροστά τη Φούλαμ μόλις στο 3', όμως η απάντηση των γηπεδούχων ήταν... καταιγιστική. Ο Ολλανδός μεσοεπιθετικός στο 10' σημείωσε ένα πανέμορφο τέρμα και ισοφάρισε άμεσα σε 1-1. Ο εξίσου νεοαποκτηθείς Σίντζι Καγκάβα βρήκε... δίχτυα. Στο 35' επωφελήθηκε την άδράνεια στην άμυνα των Λονδρέζων και από κοντά έδωσε προβάδισμα με 2-1, πετυχαίνοντας το πρώτο του επίσημο τέρμα με τη Γιουνάιτεντ. Έξι λεπτά αργότερα, πριν καλά-καλά κλείσει το ημίχρονο ο Ράφαελ έδωσε... αέρα δύο γκολ, κάνοντας το 3-1. Οι «cottagers» ξαναμπήκαν στη διεκδίκηση κάποιων βαθμών, καθώς στο 64' ο Βίντιτς πέτυχε αυτογκόλ, μειώνοντας για τους... αντιπάλους σε 3-2. Τίποτα δεν άλλαξε στη συνέχεια, με τη Γιουνάιτεντ να παίρνει το πρώτο τρίποντο της χρονιάς. Ωστόσο, ο τραυματισμός του Γουέιν Ρούνεϊ μετρίασε τη χαρά των οπαδών, καθώς δέχθηκε χτύπημα με τις τάπες από αντίπαλο με αποτέλεσμα να υποστεί βαθύ σκίσιμο στο πόδι.  Ο επιθετικός της Γιουνάιτεντ μπήκε ως αλλαγή στο 68΄αλλά δεν ήταν η μέρα του… Σε μία διεκδίκηση, ο Ρονταγιέγκα τον «πάτησε» με τις τάπες κάτω από τον μηρό με αποτέλεσμα να υποστεί ένα πολύ μεγάλο σχίσιμο. Του παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες, το ματς έληξε με μεγάλη καθυστέρηση και ο παίκτης έφυγε αμέσως για το νοσοκομείο για ράμματα καθώς το σχίσιμο είναι πολύ βαθύ. Οι πρώτες εκτιμήσεις, όπως εκφράστηκαν δια στόματος Φέργκιουσον, κάνουν λόγο για απουσία του Ρούνεϊ για περίπου ένα μήνα από τους αγωνιστικούς χώρους.